5 Kedi Eğitim Hatası: Hiçbirinden suçlu mu?

  • Genel
  • 24 Kasım 2016
  • 5 Kedi Eğitim Hatası: Hiçbirinden suçlu mu? için yorumlar kapalı

5 Kedi Eğitim Hatası: Hiçbirinden suçlu mu?

5 Kedi Eğitim Hatası: Hiçbirinden suçlu mu?

Bir kediyi eğitmek kulağa imkansız geliyor olabilir, ancak değildir. Kediler zekidir ve yaratıcı yollarla doğru yaklaşım sergilendiğinde onların aklını çelmeniz mümkündür.

Bir kediyi eğitmek genelde sanıldığından daha zordur. Özellikle ufak hatalar yapıldığında başarıya engel olurlar. Eğitmenler kedi sahiplerinin sıklıkla aynı hataları tekrar tekrar yaptığını söylerler. Hadi çok karşılaştığımız beş hatayı önlemenin ve kedinizi doğru eğitmenin yollarından bahsedelim.

Yapılmaması Gereken 5 Hata

  1. Eğitime ayrılacak zamanın fazla olduğunun sanılması.  

Çoğu kedi sahibi kedigillerin eğitiminin çok uzun süreler ve çok çaba gerektireceğini sanırlar. İşin aslı kediler en iyi, güne yayılmış bir şekilde 1-5 dakikalık eğitim periyotları ile öğrenirler. Aynı zamanda kedinizi eğitmek için programlı olmak yerine kahvenizin pişmesini ya da çocuklarınızın diş fırçalamasını beklerken gibi kısacık süreçlerde çalışabilirsiniz. Son olarak, eğitim en iyi zaten gün içinde daima yapılan işlerle birlikte – yemek zamanı gibi – başarılı olur.

  1. İyi davranış görmezden gelinirken kötü davranışın ödüllendirilmesi.

Kediniz yapmasını beklediğiniz şeyi yaptığında – tırmalama tahtasını tırmalaması gibi – muhtemelen bunu kabulleniyorsunuz. Anca önünde sonunda koltuğunuza tırnaklarını geçirdiğinde onu azarlıyor veya kovalıyor ya da farklı bir reaksiyon gösteriyorsunuz. Bu hareketler kedinize koltuğu tırmaladığında dikkatinizi çektiğini öğretir ve bu nedenle yapmaya devam edebilir. Reaksiyonunuzu tersine çevirerek istenmeyen davranışın önlenmesine yardımcı olun: Kedinizin doğru davranışını ödüllendirin ve istemediğiniz şeyler yaptığında görmezden gelin veya doğru olana yönlendirin. Tırmalama tahtasını tırmalarken güzel şeyler söyleyin ve sevin, koltuğu tırmaladığında onu tırmalama tahtasına götürün ve orayı tırmaladığında ödüllendirin.

  1. İçgüdüsel davranışların ortadan kaldırılmaya çalışılması.

Bir kedi için oldukça doğal olan pençeleme, üste atlama, zıplama veya tırmanma gibi davranışlar insanlar tarafından istenmez. Bu davranışları engellemeye çalışmak kediniz için oldukça stres verici olmakla beraber çoğunlukla başarısız girişimlerdir.  En doğru yaklaşım bu davranışları evin içinde belirlediğiniz bir alanda yapmasına izin vermektir. Raflar, dolaplar ve ağaçlar gibi yerler yüksek yerleri keşfetmek isteyen kediler için yararlı olurken, bir kutu veya çamaşır sepeti kedinizin rahatlaması için güvenli bir yer olabilir. Kedinizi ödüller, kediotu, oyuncaklar ve sevmek gibi yollarla bu alternatifleri keşfetmesi için cesaretlendirin. Onu yalnızca belirlediğiniz alanlarda içgüdülerini harekete geçirdiğinde ödüllendirin.

 

  1. Kedinizden eğitmediğiniz halde sizi dinlemesini beklemek.

Kediniz sizi görmezden gelmiyor, yalnızca ondan ne istediğinizi ya da neden bunu yapması gerektiğini kendiliğinden bilmiyor. Kedinizin “git”, “aşağı”, “dur” gibi zaten sürekli kullandığınız kelimeleri anlayacağını sanmayın. Eğer kedinin mutfak tezgâhınızdan inmesini istiyorsanız ona “git” kelimesini öğretmek için pozitif yönlendirmeli eğitim yapmalı, cezalandırmamalısınız. Aynı zamanda ona yapmamasını istediğiniz davranışa alternatif olarak yatağına veya kedi ağacına gitmek gibi bir davranış öğretmeniz gerekir. Sabırlı olun: Biraz pratikle “git” kelimesinin tezgaha çıkmayıp yatağa gitmesi için söylendiğini öğrenecektir ve bunu yapmak ona bir tür bilgi katacaktır.

 

  1. Gerçekdışı eğitim hedefleri koyulması.

Her kedi kendi hızında öğrenir: Bir kedi sepetine girmeyi birkaç deneme sonrası öğrenebiliyorken bir diğeri için sepetin olduğu bir odanın içinde rahat bir şekilde bulunmak bile günler alabilir. Kedinizi çok fazla veya çok hızlı öğrenmeye zorlamak pozitif yönlendirmeyi atlamak demektir ve bu hem kediniz hem de sizin için hüsran ve kafa karışıklığıyla sonuçlanarak eğitimden vazgeçmenize sebep olabilir. Kedinizin öğrenme hızına bağlı olarak eğitimin zorluğunu artırın, ancak dikkat edin – küçük adımlarla ilerlemek kedinize daha çokfırsat vermenizi ve böylece başarılı olarak kendine güveninin artmasını sağlayacaktır. Ve unutmayın tüm bu küçük adımlar büyük adımlar haline gelecek ve potansiyel olarak kedinizin davranışında büyük değişiklikler olacaktır.

 

Son bir fikir: Eğer tüm girişimleriniz başarısız olursa yardım istemekten çekinmeyin. 

Eğer kedinizin meseleleri tutarlı bir eğitime rağmen iyiye gitmiyorsa veya agresyon, düzenli tuvalet kullanmama gibi özellikle rahatsız edici şeyler oluyorsa sizi bir veteriner davranış bilimciye yönlendirebilecek olan veteriner hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. Veteriner hekiminiz kedinizin davranışındaki değişikliklerin medikal bir problemden kaynaklanma ihtimalini değerlendirirken, gerekli görülmesi halinde sizi bir davranış bilimciye yönlendirebilir.

Kaynak: http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/5-cat-training-mistakes-guilty-of-any