Kedim Neden… Bana Masaj Yapıyor?

  • Genel
  • 12 Kasım 2016
  • Kedim Neden… Bana Masaj Yapıyor? için yorumlar kapalı

Kedim Neden… Bana Masaj Yapıyor?

Kedim Neden… Bana Masaj Yapıyor?

Neredeyse kedi Nirvana’sına ulaşmak gibi: Kediniz dizinizde kıvrılıyor ve gözleri yarı kısık, çenesinden salyalar damlayarak ritmik bir şekilde bir sağ bir sol patisini üzerinize bastırıyor.

Yavruların Kökenleri

Masaj yapmak yavru kedilerin doğumdan kısa bir süre sonra yapmaya başladıkları içgüdüsel bir hareket. Zoolojist Desmond Morris’in “süt sürmek” olarak tanımladığı hareketi yavru kediler annelerinin meme bezlerindeki süt akımını uyarmak için yaparlar.

Bu davranış yavru kedilerde bir amaca hizmet ediyor, ama neden erişkinlikte de devam ediyor? Hayvan davranış bilimciler masaj hareketini, hoşnutluklarını göstermek için, sinirli olduklarında kendilerini sakinleştirmek için veya patilerindeki ter bezleri aracılığıyla bir insan ya da obje üzerine kokularını bırakmak için yaptıklarını tahmin ediyorlar.

Obsesif Masaj

Sütten çok erken kesilen yavrular yalnızca masaj değil aynı zamanda insan cildini, kulak memelerini, dolgulu oyuncakları hatta köpekleri bile emmeye çalışabilirler. Ekstrem vakalarda bazı kediler (genelde Siyamlar veya Siyam melezleri)  yün yorgan veya kıyafetlere masaj yaparken takıntılı bir şekilde emer veya çiğner. Hatta bu objelerin parçalarını yutmaya kadar gidebilir.

Yani ufak tüy yumağınız size masaj yapıyorsa – ve bunu yaparken memnuniyet belirtir gibiyse – arkanıza yaslanın ve kedicik masajının tadını çıkarın. Bunu çok fazla yaptığını mı düşünüyorsunuz. Veteriner hekiminizle konuşun.