Kedim Neden… Onu Sevdiğimde Isırıyor?

  • Genel
  • 5 Aralık 2016
  • Kedim Neden… Onu Sevdiğimde Isırıyor? için yorumlar kapalı

Kedim Neden… Onu Sevdiğimde Isırıyor?

Kedim Neden… Onu Sevdiğimde Isırıyor?

Bu kesinlikle bir muammadır. Bir dakika içinde o kendini sevdirmek için şekilden şekile giren kediciğiniz, bir bakarsınız ki ellerinizi, kollarınızı çizik ve diş izleri içinde bırakıp gider.

Bunu yaşayan bir tek siz değilsiniz. Birçok kedi sahibi bunu “sevgi ısırıkları” olarak adlandırırken, hayvan davranış bilimciler daha resmi bir isim verirler: Sevgiyle tetiklenen agresyon – ve bu oldukça az anlaşılabilmiş bir konudur.

Tipik olarak, arkadaş canlısı bir kedi insan ilgisi arar. İlginin fazlasıyla uzun sürdüğünü düşünene kadar oldukça cazibeli davranırlar. Sahipleri böyle kedileri “evcilden vahşiye bir ışık düğmesine basılmış gibi geçiyor.” şeklinde anlatırlar.

Bu benzersiz ani hareketlerin şaşırtıcı doğasına rağmen, kedilerin neden böyle davrandığını açıklamaya çalışan birkaç olasılık söylenebilir:

  1. Sevgiye bağlı agresyon göstermek, kedilerin durumu kontrol altında tutmaya çalışmasından kaynaklanıyor olabilir.
  2. Belli bir uzunlukta sevildiklerinde, sevgiyle bağlantılı nörolojik bir negatif uyarım gerçekleşiyor olabilir.
  3. Bu tip kediler keyifleri kaçtığında insanları başta fazlasıyla ince uyarıyor olabilirler. Yani davranışlarındaki bu ani değişiklik bizim sandığımız kadar ani olmayabilir.

Sebebi ne olursa olsun, bu davranış kedinizle iletişim kuramadığınız anlamına gelmiyor. Veteriner hekiminiz size, kedinizin ısırma noktasına gelmeden önce verdiği o çok ince mesajlar konusunda bilgi verebilir.

Kaynak: http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/why-does-my-cat-bite-me-when-i-pet-her