Köpeğim Neden… Bacaklarımın Arasında Yürüyor?

  • Genel
  • 4 Kasım 2016
  • Köpeğim Neden… Bacaklarımın Arasında Yürüyor? için yorumlar kapalı

Köpeğim Neden… Bacaklarımın Arasında Yürüyor?

Köpeğim Neden… Bacaklarımın Arasında Yürüyor?

Kendini sevdirmeye hevesli bir köpeğin, siz hazır değilken veya oraya sığmayacaksa bile, bacaklarınızın arasında yürümeye kalkmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Neden böyle yapmaya çalışıyor?

Bir veteriner davranış bilimci olan Dr. Wailini Sung bizim için açıkladı.

Dikkat Çekme, Temastan Kaçınma ve Dahası

“Bazı köpekler heyecanlandıklarında veya gerildiklerinde bunu yaparlar. Fiziksel temas belki de onları rahatlatan bir şeydir.” diyor  Dr. Sung. “Bu aynı zamanda dikkat çekmek için yapılan bir davranış da olabilir. Kim bacaklarının arasında yürüyen bir köpeğe dikkat etmez ki?”

Fakat yürürken bir köpeğin bacaklarınıza dolanması için farklı nedenler de vardır.

Dr. Sung bazı köpeklerin onları sevmek için uzanan ellerden biraz ürkebildiklerinden veya karşılaştıkları insanların üzerine zıplamaları nedeniyle azarlandıklarından bahsediyor, “Birilerinin bacaklarının arasında yürümek sevilmekten kaçınmak veya birilerinin üzerine zıplamaya alternatif geliştirdikleri bir hareket olabilir.”

Eğer bu davranışı köpeğinizin gerginlik belirtisi olarak yaptığını düşünüyorsanız veteriner hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.

Bazı köpekler bunu korkularından ve temastan kaçınmak için yapıyorken, bazıları sadece kaçıntı hissettiklerinde bunu gidermek için yapıyor olabilir veya tüylerine yapışmış olan bir şeyi çıkarmak için yapıyor olabilir diyor Dr. Sung.

Dr. Sung bacakların arasında yürüme alışkanlığının bazı ırklarda görülmemesine karşın sıklıkla orta ve büyük ırklarda karşılaşıldığını söylüyor.

Bu davranış şekli köpeğiniz bir çocuğu veya yaşlı birini bunu yaparken düşürmediği sürece  tatlı ve komik bulunabilir. Ve eğer böyle potansiyel problem oluşturabilecek bir durumla karşı karşıyaysanız köpeğinize oturmak, yerine gitmek gibi farklı davranışlar konusunda eğitmeyi düşünebilirsiniz.

Kaynak: http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/why-does-my-dog-walk-between-my-legs