Veteriner Hekiminizi Deliye Çeviren 10 Şey

  • Genel
  • 31 Ekim 2016
  • Veteriner Hekiminizi Deliye Çeviren 10 Şey için yorumlar kapalı

Veteriner Hekiminizi Deliye Çeviren 10 Şey

Veteriner Hekiminizi Deliye Çeviren 10 Şey

Hiç veteriner hekiminizi nelerin deliye döndürdüğünü merak ettiniz mi? Biz ettik ve Trupanion’daki veteriner hizmetleri yöneticisi Veteriner Hekim Denise Petryk ve Dr. Steve Weinrauch bize aşağıda listelenen sinir bozucu sebepleri sıraladılar.

Her pet sahibinin bulunduğu bölgede ihtiyaç duyduğunda ulaşabileceği ve güvenebileceği sürekli bir hekimi olmalı. Bu ailemizin bir parçası olan hayvanlarımıza bakmanın en iyi yoludur.

#1 – Sorumluluk almak için hazırlanmamış hasta sahipleri

Bazen kedi/köpek sahiplenenler hayvan sahibi olmanın sorumluluğuna hazırlanmamışlardır. Eve bir hayvan getirmeden önce almayı düşündüğümüz ırkın boyutlarının, ihtiyaçlarının, bakım masraflarının uygun olup olmadığına iyi çalışmalı ve buna göre karar vermeliyiz.

#2 – Google veteriner hekimmiş gibi davrananlar

Birçok hayvan sahibi internete veteriner hekiminden daha fazla güvenle danışıyor. Çok sayıda hasta sahibinin hayvanlarını veteriner kliniğine çok geç getirmelerinin nedeninin Google’ın onlara kedi/köpeklerinin iyi olacağını söylemesinden kaynaklandığına tanık oldum. Eğer birşeylerin yanlış gittiğini farkediyorsanız en kısa sürede veteriner hekiminize danışmalısınız. Onlar hayvanlarınız ve sizin için en iyisini bilir. Veteriner hekimlikteki en kötü iki kelimelik cümle “Biraz bekleyelim.” cümlesidir.

#3 – Veteriner hekimlik hizmetlerine ödeme yapmak istemeyenler

Kedi/köpek sahipleri kıyafetler, günlük bakım ürünleri, yataklar ve oyuncaklar gibi şeylere çok miktarda para harcadıktan sonra asıl önemli olan veteriner hekimlik hizmetlerinin ücretlerinden şikayetçi olurlar. Bir keresinde bir hasta sahibim bana “Bu köpek bana zaten 2000 liraya maloldu. Başka şeylere ödeyecek param yok.” dedi.

#4 – Yardım aramak için çok uzun süre bekleyenler

Kedi/köpek sahipleri uzun süre bekleyip, hayvanlarını ölmek üzereyken acil olarak kliniğe getirdiklerinde hayvanları sabaha kadar kusarken ve ishalken bütün gece başında beklediklerini söyleyebiliyorlar. Bir seferinde “Günde yalnızca 3 kez kusuyordu!” diye tepki almıştım. Siz günde kaç defa kusuyorsunuz? Lütfen veteriner hekiminize geç olmadan gidin.

#5 – Köpeğinin ısırdığını söylemeyi unutanlar

Bir köpek sizi hayatını tehlikeye sokacak şekilde ısırdığında hasta sahibinin aklına köpeklerinin yabancılara, özellikle veteriner hekimler gibi insanlara karşı ne kadar saldırgan olduğu gelir.

#6 – Sahibine dokunmadan köpeğe dokunmak

Küçük kedi/köpek sahipleri onları gövdelerine çok çok çok yakın tuttuklarında ve bu durumdayken hayvanları muayene etmek istediğinizde bir şekilde sahibinin gövdesinden zorla ayırmanız gerekir ki bunun uygunsuz görünmeyen bir yolu yoktur.

#7 – Çılgınca koşturan çocuklar

Hayvan sahipleri bazen kendileri ve hekimleri kedi/köpekleriyle uğraşırken çocuklarının muayene masasına çıkmasına izin verirler. Evlerden ırak! Lütfen çocuklarınızı bu konuda eğitin ve/veya yanınızda hayvanınıza bakılırken çocuklarınızla ilgilenecek birilerini getirin.

#8 – Dinlemeyenler

Hasta sahibi size bir soru sorar ve ardından konuşmanıza izin vermemekle birlikte size Dr. Google’ın tavsiyelerini söyler. Veteriner hekiminize bir soru sorduğunuzda onların bakış açısını dinleyin. Çoğunlukla neden bahsettiğinizi bilirler. Örneğin bir hasta sahibi “Biliyorsunuz köpekler kurtlardan gelmiştir, değil mi?” der. Çok güzel. Bir kurt getirdiğiniz zaman bu konuşmayı tekrar yapalım, ancak şimdi sizin Pug’unuzla ilgili konuşalım.

#9 – Kedi/köpeği getiren kişinin hiçbir şey bilmemesi

Bir aile üyesi hasta olan kedi/köpekle birlikte geldiğinde ve hayvanın diyeti, egzersiz durumu, en son ne zaman kustuğu gibi konularda hiçbir şey bilmediğinde ve her şeyi bilen diğer aile bireyine telefonla dahi ulaşılamadığında ve bilmeyen kişi hiçbir tanı testini kabul etmediğinde..

#10 – Cep telefonu kullanılması

Hasta sahibinin konuşmanızın orta yerinde telefonunu cevaplaması! Evet yapanlar var.

Kaynak: http://iheartdogs.com/10-things-dog-owners-do-that-drive-veterinarian-crazy/