Kedilerde Akne

  • Sağlık
  • 10 Ocak 2020
  • Kedilerde Akne için yorumlar kapalı

Kedilerde Akne

Kedilerde Akne

Kedi aknesi hemen her seferinde kedinizin çenesinde ve alt dudağında başlayan, kıl foliküllerinin tıkanmasıyla birlikte sebum adı verilen yağımsı yapıyla kendini gösterir. Bazı kediler için hayatlarının yalnızca bir döneminde meydana gelirken bazı kediler için ömür boyu tekrarlayan bir problemdir. Her aknenin alevlenme sıklığı ve şiddeti her hayvanda farklı olabilir. Kedilerde akneyle birlikte ikincil bir bakteriyel enfeksiyon sıklıkla görülür. Maalesef ki kedilerde aknenin sebebi bilinmemekle birlikte yaş, cinsiyet ve ırkta da bağlı değildir. 

Kedilerde Aknenin Semptomları ve Tipleri

Bu problem çenede ve dudaklarda (daha az görülür) siyah noktalar veya beyaz noktalar, hafif kızarıklıklar olan sivilceler, ıslak kepeklenmeler, çenede şişlikler gibi farklı semptomlar meydana getirebilir. Daha şiddetli durumlarda kedinizde nodüller, kanamaların görüldüğü kabuklanmalar, kabartılar, tüy kaybı, ciltte ciddi kızarıklıklar ve ağrıya (ki bu pişik gibi bir durumun göstergesi olabilir) sebep olabilir.

Nedenler

Kedilerde akne iyi tüy bakımı yapılmaması veya cilt üzerindeki yağ üretimi veya savunma sistemi bariyer fonksiyonlarında meydana gelen anormalliklerden kaynaklanır. Aynı zamanda aşırı bakım yapılarak çenedeki tüylerin fazla taranmasından da meydana gelmesi mümkündür.

Tanı

Bu durumun tanısı hastanın geçmişinin tam olarak bilinmesi ve muayene ile mümkündür. Veteriner hekiminiz uyuz, mantar, kedi cüzamı, alerjiler, yağlı cilt tümörleri  veya sekresyon bezlerinin problemleri ve diğer foliküler problemler ve neoplazileri eledikten sonra kedi aknesini görerek tanısını koyabilecektir.

Hekiminiz aynı zamanda kazıntı almak (tüy diplerindeki mantar ve akar gibi problemleri görmek için), mantar kültürü yapmak, hücreleri mikroskop altında incelemek veya – çoğunlukla gerekmese de – biyopsi örneği almak isteyebilir.

Tedavi

İyi bir tedavi başlangıcı enfekte bölgenin bir antiseptikle iyi temizlenmesi ve gerekli görüldüğü halde hayvanlara özel hazırlanmış olan antibiyotikler ve şampuanlarla yıkanması ile başlar. Bu aknenin temizlenmesine yardımcı olur. Eğer tedavi yöntemleriyle hastalık geriliyorsa tedaviyi 2-3 hafta içinde seyrelterek bitirmek mümkündür. Eğer akne olduğu gibi devam ediyor veya çok çabuk tekrarlıyorsa hekiminiz size ömür boyu sürecek olan düzenli bir tedavi programı yapabilir. Eğer ciltte ikincil bir bakteriyel enfeksiyon da oluşmuşsa oral antibiyotiklerin de bir süre kullanılması gerekebilir.

Yönetim

Tedavi bitiminden sonra kedinizi problemin tekrar edip etmediğini farketmek için gözlemlemelisiniz. Problemin tekrar ettiği süreçler arasında düzenli temizleme programları oluşturarak tekrarlama aralıklarını uzatmak mümkündür.

Kaynak: https://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_acne