Kedinize İlaç Vermenin İpuçları

  • Sağlık
  • 18 Kasım 2016
  • Kedinize İlaç Vermenin İpuçları için yorumlar kapalı

Kedinize İlaç Vermenin İpuçları

Kedinize İlaç Vermenin İpuçları

Henüz kedinizi veteriner kliniğinden eve getirdiniz ve size, ona vermeniz için birtakım ilaçlar verdiler. Eğer bir kediye daha önce oral bir ilaç vermediyseniz bu oldukça zor gelebilir.

İşte bazı ipuçları:

Veteriner hekiminizden bunun nasıl yapıldığını göstermesini isteyin. Size henüz klinikteyken nasıl yapılacağını gösterebilir. Böylece eve döndüğünüzde en azından daha önce nasıl yapıldığını gördüğünüz için kendi kendinize yapmanız daha kolay olacaktır.

İştahlı kediler için daha fazla seçeneğiniz vardır. Bazı kediler ödül mamalarının içine gizlendiğinde veya kuru mamalarının arasına karıştırıldığında hapları kolaylıkla yutarlar. Herkes kedisinin bu şekilde ilaç alabilmesini istese de bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Eğer kedinizin ödül mamasının içine saklanmış olan bir hapı yutacağını biliyorsanız, olabildiğince hapı rahatlıkla içine gizleyebileceğiniz yumuşaklıkta bir gıda tercih etmelisiniz.

Eğer kedinizin mamasıyla birlikte hapı yutacağını düşünüyorsanız, hapı mamanın içine koymak en mantıklı seçenek gibi görünse de, bazı haplar yaş mamaların içinde dağılabilir ve mamanın tadını bozarak kedinizin yeme şansını düşürebilir. Genellikle hapların ezilere mamanın içine konmasını istemeyiz. Çünkü ilaçların bazıları ezilmemelidir ve kediniz mamanın tamamını yemezse ilacın tamamını da almamış olur.

Alternatif olarak, ilacı yemekten hemen önce vererek pozitif bir bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle mama ilacı almanın ödülü gibi olacak ve hapın yutulması yemekle bağdaştırılacaktır ki bu da kedinizi daha uyumlu yapabilir.

İşin püf noktaları:

Havlular veya hap yutturma aparatları kullanmayı deneyebilirsiniz. Kedinizi bir havluyla kibarca sarmak ön ya da arka ayaklarıyla size vurmasını ve kaçmasını önleyebilir. Havlu yöntemi sıvı ilaçlar verilirken daha kolay olabilir çünkü bir elinizle havluyu tutarken diğer elinizle enjektörü kedinizin dudaklarının arka köşesine götürerek kontrollü bir şekilde ilaç vermenizi sağlar.

Hap yutturma aparatı benzer şekilde kedinin ağzına konularak pistonuna basıldığında hapı ağzın arka tarafına bırakmayı sağlar. Bu sayede kedinizin ilacı geri çıkarma şansı azalır. Bu aynı zamanda parmaklarınızı dişlerden korumuş olur. Kedi ısırıklarının gerçekten zarar verebileceğini unutmayın.

Karışımlar:

Bazı ilaçlar karışım halinde gelirler. Bunlar spesifik formlarda (tatlandırılmış, küçük boyutlarda olan kapsüller veya tabletler gibi), içine aroma katılmış (balık, tavuk, sığır) ve/veya birkaç etken maddenin tek bir tablette olması gibidirler. Bu tip ilaçların ücreti diğerlerinden daha yüksek olabilir, ancak siz ve kediniz için büyük kolaylık sağlayabilir.

Bir ilaç verdikten sonra kedinizle ödül, oyuncak veya fiziksel ilgi ile ödüllendirmeyi unutmayın.

— Dr. Katie Reynolds, Oradell Hayvan Hastanesi

Kaynak: http://archive.northjersey.com/community-news/pets/a-guide-to-giving-medicine-to-a-cat-1.1691485