S. Kedim evden çıkmıyor: Neden koruyucu ilaçlar vermeliyim?

  • Soru&Cevap
  • 17 Kasım 2016
  • S. Kedim evden çıkmıyor: Neden koruyucu ilaçlar vermeliyim? için yorumlar kapalı

S. Kedim evden çıkmıyor: Neden koruyucu ilaçlar vermeliyim?

S. Kedim evden çıkmıyor: Neden koruyucu ilaçlar vermeliyim?

S. Kedim evden çıkmıyor: Neden koruyucu ilaçlar vermeliyim?

C. Çoğu hayvan sahibi kedilerini evden çıkarmayarak onları parazitlerden uzak tutabileceklerine inanırlar. Oysaki ev içinde yaşamak, kedilere en güvenli hayatı sunsa da tam olarak zararlı parazitlerden ve bunların taşıyabileceği hayati tehlikesi olan enfeksiyonlardan koruyamaz.

Kedinizin açık havaya maruz kalabileceği bir pencere, bahçesi olan evler için verandada geçirilen bir zaman gibi birçok yol var.

Diğer yandan dışarıya çıkıp gelen evinizin diğer hayvanları, birden çok kedili çevre ve en sık karşılaşılanı hayvan sahiplerinin eve girip çıkması bile ev kedilerini parazite maruz bırakmada yüksek risktir.

Örneğin pireler her yerde bulunur ve yukarıda tanımlanan yolların herhangi biriyle eve girebilir. Pire ısırıkları yalnızca ciltte problemler yaratmakla kalmayıp insanlara da bulaşabilecek olan şertiler gibi iç parazitler veya bakteriyel bazı hastalıkların bulaşmasına da neden olabilirler.

Pireler bir kere eve girdiğinde, yıl boyu kalabilirler. Böylece ev kedinizin bu parazite maruz kalma ihtimali çok yüksektir.

Kalp kurtları kedinizin bağışık olmadığı diğer bir paraziter hastalıktır. Kalp kurtları sivrisinekler ile taşınırlar, ki bu sinekler eve açık bir kapı veya pencereden kolayca girerler. Her ne kadar kediler köpeklere oranla kalp kurtlarına karşı daha dayanıklı olsalar da, az sayıdaki kalp kurdu bile kediniz için potansiyel hayati risk oluşturur.

Yuvarlak kurtlar ve kancalı kurtlar gibi ev kedileri için sistemik hastalıklar oluşturabilecek başka parazitler de enfekte kemirgenlerin yenilmesi ile kolaylıkla bulaşabilir.

Ev kedileri için paraziter koruma önemli ancak sıklıkla göz ardı edilen bir durumdur. Ancak birkaç önemli adımı atarak hem kendinizi hem de kedinizi koruyabilirsiniz.

Bunlar kedinizin temel olarak düzenli veteriner kontrollerinin yapılması, pireler gibi dış parazitlere ve kalp kurdu, yuvarlak ve kancalı kurtlar gibi iç parazitlere karşı üretilmiş güvenli ilaçları düzenli olarak kullanmanızdır.

— Dr. Marisa Palmer, Oradell Hayvan Hastanesi

Kaynak: http://archive.northjersey.com/community-news/pets/indoor-only-cats-aren-t-immune-to-parasites-1.1651051