S.Köpeğimden veya Kedimden Mantar (Dermatofit) Kapabilir miyim?

  • Soru&Cevap
  • 22 Kasım 2016
  • S.Köpeğimden veya Kedimden Mantar (Dermatofit) Kapabilir miyim? için yorumlar kapalı

S.Köpeğimden veya Kedimden Mantar (Dermatofit) Kapabilir miyim?

S.Köpeğimden veya Kedimden Mantar (Dermatofit) Kapabilir miyim?

S. Dermatofit nedir? İnsanların evcil hayvanlardan bunu kapması mümkün müdür? Mümkünse ne olur?

C. Dermatofit tipik olarak insanlarda veya evcil hayvanlarda kel ve kızarık bölgeler halinde görünür ve çoğunlukla daire şeklinde olur. Bu bir tür mantardır. Biz veteriner hekimler, hastalarımız dolayısıyla, bu probleme sıklıkla maruz kalırız. Şanslıyız ki bu ne hayvanlarda ne de insanlarda kaşıntılı dahi olsalar ciddi bir problem değildir.

Evcil hayvanlarınızdan dermatofit kapabileceğiniz kadar diğer insanlardan da kapma olasılığınız vardır. Soyunma odası gibi ortak kullanım alanları mantarların olabileceği yerlerdir. Nemli ve sıcak yerler mantar türleri için mükemmel yaşam alanlarıdır. Kendinizi soyunma odası gibi yerlerde terlik giyerek ve ortak duşlar gibi yerlerde havlunuzu paylaşmayarak koruyabilirsiniz (Bir soyunma odasından dermatofit kaptığınızda çoğunlukla “atlet ayağı” hastalığı olarak anılır.).

Köpekler, kediler ve birçok diğer hayvan türü dermatofit olabilirken kediler daha sık yakalanırlar. Dermatofitin yayılmasını önlemek için evcil hayvanınızı kısa sürede veteriner hekiminize götürerek tanısının, tedavisinin ve enfeksiyonun tekrarlamaması için önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Dermatofit gerçekten çok çirkin ve kaşıntılı olabilir, ancak insanlarda veya hayvanlarda tipik olarak kremler ve haplarla kolayca tedavi edilebilir.

Kaynak: http://www.vetstreet.com/dr-marty-becker/can-i-get-ringworm-from-my-dog-or-cat