Yavru Kediniz Neden Yatakta Uyumamalı

  • Soru&Cevap
  • 14 Aralık 2016
  • Yavru Kediniz Neden Yatakta Uyumamalı için yorumlar kapalı

Yavru Kediniz Neden Yatakta Uyumamalı

Yavru Kediniz Neden Yatakta Uyumamalı

Yavru Kedimin Yatağımda Uyumasına İzin Vermem Uygun Mudur?

Yeni bir kedimiz var ve benimle birlikte yatağımda yatması fikri çok hoşuma gidiyor. Ancak bu iyi bir fikir mi? Eşim yatağa çıkması için çok genç olabileceğini söylüyor.

Bir kediyle sarılıp uzanmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Yavru kediler tatlı, kucaklanası ve yumuşacıklardır. Yavru bir kediyi tutmak bile kan basıncınızın azalmasına ve stres seviyenizin düşmesine neden olabilir.

Ancak yavru kediler aynı zamanda vahşi ve delidirler – özellikle gecenin ilerleyen saatleri veya sabahın erken saatlerinde. Yorganın altında hareket edenler dâhil, hareketli her şeyin üzerine atlamaya bayılırlar ve o minik pençeleri oldukça keskindir. Ve yavru kediler temelde bebek olduklarından henüz ev kurallarını öğrenememiş olabilirler.

Genelde yeni kedi sahiplerine yataklarını tüylü arkadaşlarıyla paylaşmak için bir süre beklemeleri önerilir. Yavru kedinize sarılıp yatmayı, o biraz olgunlaşana kadar bekletmenin hem onun hem de sizin için birçok faydası olacaktır. Yavru kedinizi büyük yataktan – en azından şimdilik – uzak tutmak için dört iyi neden:

Yavru Kediniz Neden Yatakta Uyumamalı

 Yalnız uyumak yavru kediniz için iyidir. Kedinizin kendine ait bir uyuma alanının olması kendi başının çaresine bakabilme güvenini geliştirir. Aynı zamanda sizin uyku düzeninize alışmasını da sağlar. Bir kedi taşıma çantası uyuklamak için ideal bir yerdir. Eğer çantayı ekstra rahat hale getirirseniz, bunu özel bir dinlenme yeri olarak belirleyebilir ki bu da sizin veteriner hekiminize gidişlerinizi, araba yolculuklarınızı veya benzeri aktivitelerinizi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte yataktan çıkmaya gönüllü olmasını sağlamak ve istemediğiniz zaman odaya girmemesini sağlamak adına da önemlidir. Bu dersi ne kadar erken öğretirseniz, o kadar kalıcı bir hale gelecektir.

Yavru kediniz halen bebek. Yavrunuz bütün gece tuvalete gitmeden durabilecek mi? Sonrasında yatakta bir kaza olsun istemezsiniz. Gecenin bir yarısı temizlik yapmanın eğlenceli bir yanı yoktur. Ama gecenin bir vakti uyanıp yatağa çıkarsa onu tuvalete götürmeniz gerekebilir ki bu da uykunuzun bölünmesine neden olur. Tuvalet eğitimini tamamen aldığından emin olana kadar yatağınızda ona bir yer ayırmamanızda fayda vardır.

Yavru kediniz halen küçük. Kedinizin boyutu da bir etkendir. Minik bir yavru yataktan atladığında veya düştüğünde incinebilir. Ya da eşiniz kazara yatakta dönerken üstüne yatabilir. Kediniz, bu tip risklerin geçeceği boyutlara gelene kadar beklemelisiniz. Ana kural yavru kedi yatağa kendisi çıkabilecek boyuta gelene kadar beklemektir. Bu da yaklaşık 6 ay civarını bulabilir.

Kediler yüksek yerlerde uyumayı severler. Yatakta oldukları zaman, bunun anlamı başınızın üstü olabilir. Pek rahat olmamakla beraber, alerjik bir eşiniz olması durumunda problem de yaratabilir. (Aile bireylerinden herhangi birinin alerji veya astım gibi bir durumu varsa, o kişinin yatak odasının kediye tamamen yasak olması daha iyi bir tercihtir.) Kedinizi yatağa almaya başladığınız zaman, yatağın neresinde yatmasını istiyorsanız, o kısmı yumuşak bir yastık, pike gibi materyallerle çekici hale getirebilirsiniz.

Eğer kedinizle ayrı yerlerde yatarak uyku zamanınızı paylaşmak istiyorsanız, yatak odanızın köşesine rahat yatakları olan bir kedi ağacı koymayı düşünebilirsiniz. Kahvaltı vakti geldiğinde kedi bombardımanına yakalanmamaya dikkat edin.

Kaynak: http://www.vetstreet.com/dr-marty-becker/is-it-ok-to-let-my-kitten-sleep-in-my-bed